Čas odvahy

Najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu - 500 000 občanov ČSSR


Podnety katolíkov k riešeniu situácie veriacich občanov v ČSSR - 31-bodová podpisová akcia za náboženskú slobodu sa zapísala do histórie s niektorými superlatívmi: najväčšia počas obdobia komunizmu v ČSSR, najväčšia za náboženskú slobodu vo východnom bloku, najväčšia logistická akcia tajnej cirkvi... Prvý veľký impulz na podpisovanie petície sa začal veľmi nenápadne - v malých slovenských dedinkách na Orave. Bez ochoty a veľkodušnosti Oravcov by zrejme nevznikla najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu, ktorú podpísalo 500 000 občanov ČSSR. Oravci iba vyjadrovali svoju náboženskú neslobodu, ktorá sa odzrkadľovala aj v tom, že ich diecéza bola 38 rokov bez biskupa.

Podpisová akcia zasiahla do spoločnosti hlbšie, ako by sa mohlo zdať. Aj keď bola občiansko-náboženská, svojimi „hranami“ sa dotýkala spoločensko-politickej angažovanosti. Preto ju zo solidarity podpísali aj nekatolíci i neveriaci...

Kniha Čas odvahy je rozčlenená na tri časti. Prvá sa venuje historickému kontextu podpisovej akcie. Opisuje jej začiatok, priebeh a ukončenie. Druhá dáva priestor osobným svedectvám aktivistov tajnej cirkvi, ktorí zbierali podpisy. Tie vykresľujú a dopĺňajú udalosti, ktoré sa nenachádzajú v archívoch. Tretia časť obsahuje najdôležitejšie dokumenty súvisiace s podpisovou akciou. Sú rozdelené na tri malé podčasti: dokumenty ohlasujúce podpisovú akciu; dokumenty, ktoré vznikli počas podpisovej akcie; a dokumenty Štátnej bezpečnosti.

Vydavateľ: Ústav pamäti národa
Počet strán: 332
Rok vydania: 2017
Väzba: Tvrdá väzba / Hardback